رزیدنت اویل های جدید یا قدیم ؟! - مقالات - انجمن خانه بازی ها رفتن به مطلب
اطلاعیه
جهت استفاده کامل و دانلود از انجمن ثبت نام کنید. ! به انجمن خانه بازی ها خوش آمدید

PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME REMAKE

پست های پیشنهاد شده

سلام خدمت کاربران عزیز سایت .

در زیر تصمیم به ارائه ی مقاله ای کردم که فرق بین اویل های قدیم و جدید را نشون میده .

مقدمه

بحث بین اینکه چرا کپکام سری رزیدنت اویل را با عوض کردن خیلی چیزا خراب کرده داغ شده ! بعضی ها میگن مولتی پلیر کردنش خیلی اونو خراب کرده افرادی میگن دید بازی Resident Evil را خراب کرده بعضی ها هم میگن نبود زامبی های خنگ دوست داشتنی (:دی) هر کی نظری داره ولی در این مقاله قصد داریم به طور منطقی از همه ی جوانب تفاوت های اویل های قدیمی و جدید را برای عزیزان بیان کنیم و در اخر مقاله خوب بودن تغییرات یا بد بودنشو به عهده ی خود عزیزان میزارم . البته من خودم در این مقاله بدون این که طرافداری جدید یا قدیمو بکنم مطلبو مینویسم !

 

معرفی و نکات مثبت ومنفی Resident Evil های قدیمی

معرفی

در سال 1998 اولین شماره از سری بازی های رزیدنت اویل ساخته شد که به صورت سه بعدی بود و در بدو ورودش به بازار سر وصدای زیادی به پا کرد چون در ان زمان این بازی هیچ رقیبی نداشت اولین شماره از بازی دارای معما های بسیار خوب و منطقی فضای وحم الود و طراحی گرافیکی بسیار عالی در زمان خود بود به طوری که توانست سود خوبی برای شرکت CapCom فراهم اورد داستان بازی در اولی نگاه مقداری پیچیده بود اما وقتی با خواندن فایل ها و دمو های میان بازی از داستان بیشتر میفهمیدید به عمق داستان شیرین و زیبای بازی پی میبردید در همان اولین دموی بازی شما باید یک زامبی بی کله را با چاقو از پا در می اوردید و در طول بازی شما صاحب اسلحه ها بهتری میشدید که کار را برای شما اسان تر میکرد . بعد از شماره ی اول بازی و نسخه ی کنسل شدهی شماره ی دوم عنوانی با نام Resident Evil 2 وارد بازار ها شد که از همان سبک و سیاق نسخه ی اول پیروی میکرد البته اینبار با گرافیکی جدید تر و بهینه یافته تر داستان بازی در این شماره هم در اوج قرار داشت و تقریبا به شخصیت های سخه ی قبلی تا قسمتی ربط داشت در این شماره هم شما باید زامبی های الوده به T-Virus و بعضا G-Virus را از پای در میاوردید . بعد از این دو شماره که سود خوبی برای CapCom داشتند این شرکت بزرگ به فکر ساختن نسخه ای جدید کرد که باز هم بعضا به شماره های قبل متصل بود البته بیشتر به نسخه ی اول افتاد در این شماره که گرافیکی بهتر از د شماره ی قبل داشت باز هم گیم پلی از نسخه ها ی قبلی الگو گرفته بود . ( الان اونو دید کلاسیک اویل میدونند ) . شخصیت زن شماره ی اول نقش اول بازی بود که باید با زامبی های نسخه ی قلی دست و پجه نرم میکرد اما اینبار یک چیز تفاوت داشت این که بازی دارای معما های بهتری نسبت به نسخه های قبلی بود همچنین دشمنان بازی دشمنان قبلی بودند اما یک دشمن ( ترسناکترین دشمن ) را وارد این بازی کرده بودند که تقریبا از اوایل بازی تا اواخر به دنبال مرگ شما بود . همین بود که بازی را بهتر از قبل میکرد یعنی ترس بیشتر از نسخه های قبلی ترسی که همه ی ما ها خاطرات ( کابوس ) دوران بچگیمان است و هیچ وقت ان را فراموش نمیکنیم بهتر است نام این ترس را ترس الهه ی انتقام بگذاریم . بعد از این سری کپ کام به فکر تغییر گیم پلی بازی افتاد و یک اسپین اف از بازی منتشر کرد با نام Survivor این شماره ربطی به داستان های قبلی نداشت و فقط برای واکنش تماشاگران و کسب سود ساخته شده بود این شماره به نوعی گیم پلی را ویران کرده بود یعنی اول شخص شده بود که لطمه به بازی وارد میکرد اما در بازی شما باید با زامبی های میجنگیدید و در اخر باس فایت زیبای بازی با تیرنت را شاهد بودیم . ولی این بازی با استقبال چندان خوبی روبرو نشد پس CapCom دوباره تصمیم گرفت تا سبک بازی را زنده کند پس شاهد چن اسپین اف دیگر از این شرکت بودیم که از ان ها میتوان به Survivor 2 اشاره کرد بازیز که تقریبا همان Sorvivur 1بود که دارای تغییر داستانی و کمی هم روند بازی شده بود این سری را میتوان بد ترین سری بازی تلقی کرد چون کل داستان بازی را زیر سوال برد و اویل ن ها را سوال پیچ کرد البته نباید این سری را در داستان تاثیر داد . قبل از این سری کد ورونیکا تولید شده بود که داستانی مرتبط داشت و گرافیک ان بسیار مطلوب بود معما ها باز هم سنگ تمام گذاشته بودند شخصیت های قدیمی در بازی وجود داشتند و داستان بازی به زیبایی کار شده بود گیم پی بازی هم به سبک قدیم بود .

بعد از این سری اسپین اف های دیگری هم زده شده که تقریبا برای تجارت بودن و ربطی به بازی نداشتند و بیشتر جنبه ی سرگرمی با زامبی ها رو داشت البته به صورت گروهی و مولتی پلیر که در نوع خودش مقداری جالب وارضا کنده بود از این سری بازی های میتوان Outbreak 1 , 2 اشاره کرد که البته در شهر راکون سیتی بود و گیم پلی هم کلاسیک بود. بعد از این دو نسخه ی Zero بازی برای کنسول گیم کیوب منتشر شد که داستان کمی با شمار ه ی اول مرتبط بود و به عمق داستان کلی بازی نگاه میکرد . در Zero دید بازی هما ن دید دوست داشتنی کلاسیک بود ( البته بر خلاف نظر من ) گرافیک بازی حتی از Veronica X هم بهتر شده بود . بعد از چند ی خبر ساخت رزیدنت اویل Remake رسید (درسته نسل جدیده ولی بازسازی بوده خوب) این نسخه که تقرریبا یکی از بهترین نسخه های Evil شناخته میشود بازی سازی قسمت اول بازی بود که در امارت رخ میدهد این بازی با گرافیکی زیبا و صدا گذاری بهتر و تغییرات منطقی کم در خط داستانی تواسته بود به خودی خود یک شماره ی خوب شود در بین هواداران گیم پلی بازی هم از نسخه های اصلی بهره میگرفت و دید ان هم همون دید کلاسیک بود .

نکات منفی :

هوش مصنوعی کم برخی از دشمنان مانند زامبی ها که اصلا مانند مجسمه ی متحرک باید به ان ها فقط شلیک میکردید البته سخت جون هم بودند ولی یه ShotGun جوابشونو خیلی خوب میداد و دسته دسته از اونهارو میکشت .

تنوع خیلی کم در میان مدل زامبی ها ودشمنان دیگر . (البته دشمنان زیاد بودند ولی همه شبیه به هم )

دوربین در تعداد خیلی کمی از موارد ایتم های بازی را از دید شما پنهان میکند .

کمبود باس فایت ها که در اکثر بازی ها وجود دارد . ( در اویل شاید 3تا 4 تا بیشتر بودند که راحت میمردند .)

درجه ی سختی Easy . Normal . Hard توی بازی دست کمی از همدیگه نداشتند و بیشتر شبیه بودند .

کمبود جای کیف یا کوله پشتی وسایل که یه جعبه هم در بازی وجود داشت ولی جای اونو نمیگرفت !!!

نبود Checpoint در بازی که باید از انخرین سیود بازی را ادامه میدادید .

نکات مثبت :

معما ها ی بسیار جالب و منطقی که خیلی در بازی های هم سبک موثر واقع میشودند .

محیط ها ی خاطره ساز و ترسناک به طوری که فردی حتی یک بار هم بازی کند از بازی خاطرات خوبی خواهد داشت .

اتاق سیو مثل اب و استخری خنک در وسط بیابان های کالاهاری بود که به شما احساس واقعی امنیت را میداد !

موسیقی های استادانه و خاطره انگیز که روح شما را به موقع نوازش میکردند و به موقع به لرزه می انداختند .

طراحی خوب داستان بازی در میان پرده ها و گفتگو ها .

بازی در شب انجام میشد و خود شب یعنی 20 درصد ترس .

کابوسی برای دوران کودکیمان !!!

 

معرفی و نکات مثبت و منفی Resident Evil های جدید

شروع نسل جدید Resident Evil برابر است با ساخته شدن شماره ی چهارم بازی , تحولی که در بسیاری از جهات به مزاق خیلی از اویل فن ها خوش نیومد چون ان ها اعتقاد داشتند که در بازی ترسی وجود ندارد ولی برعکس قضیه فرق میکرد ترسی که در بازی Resident Evil 4 وجود داشت یک تجربهی ناب بود حالا میگویید نه ببینید ! زامبی های کله پوک سری های قدیم را به یاد دارید ؟ اگر در شماره ی چهارم از ان ها استفاده میشد شاید دیگر بازی خیلی تکراری میشد و یک ترس کلیشه ای به درد نخور به وجود میومد ولی با استفاده از سری جدید و هوشمند متصل به انگل گاندو ها یک تجربه ی جدید را برای ما به وجود اورد دیگر از ان زامبی های بی خطر خبری نبود سرعت گاندو ها بسیار بی رحمانه بود به طوری که اشیایی مانند تبر را در دست داشتند و با پرتاب ان ها به طرف شما میتوانستند به شما اسیب جدی برسانند . تنها تفاوت اونها با زامبی ها که باعث پایین اوردن ترسشون میشد قیافه های شبیه به ادم بود . قیلفه ی گاندو ها شبیه به ادم و انسان های عادی بودند که گاهی چشم های قرمز داشتند چون انگل در بدن ان ها تغییر به وجود میاورد اما ویروس بر روی تمام نقاط تغییر به وجود میاورد . خوب میریم سراغ گیم پلی نسل جدید که شاید یک از بهترین تغییرات شناخته بشه . دید بازی در نسخه های جدید تغییر کرد و به سوم شخص تبدیل شد یعنی شما قادر به کنترل شخصیت از پشت سر هستید و دید بهتری نسبت به محیط اطراف خود دارید . علاوه بر تغییر دید گوناگونی سلاح ها سبک های اکشن و ترسناک را با هم به خوبی ترکیب کرده بود که حتی شما میتوانستید علاوه بر خرید سلاح از بازرگان به اپگرید یا ارتقاع ان هم بپردازید شما میتوانستید در بازی پول به دست اورید که از کشتن گاندو ها یا فروش جواهر و ... به دست میومد . همون طور که میبینید گیم پلی بازی خیلی وسیع و بهتر شده بود ولی با این اوصاف باز هم عده ای گیم پلی ساده ی خاطره انگیز قدیمی را ترجیح میدهند.حالا به گرافیک کاری نداریم چون بدیهی است که گرافیک نسل جدید از قدیم بهتره و این یه مزیت برای اویل های نسل جدید حساب نمیشه .بریم سروقت معما ها ی بسیار خوب و شیرین بازی کهلذت بازی را بیش از بیش میکرد معما ها در این شماره حتی از اویل های قبلی هم بهتر کار شده بودند در مراحل ابتدایی ساده و در مراحل بعدی سخت تر البته لازم به ذکر است که تعاد انها کمتر از سری های قدیمی بوده.

بعد از شماره ی چهارم بازی که در فضایی تقریبا ترسناک و مخوف اتفاق می افتاد این بار نوبت به شمارهی پنجم بود که خودی نشان دهد اما این شماره هرگز نتوانست به موفقیت شماره قبلی بازی دست یابد چون به جای اینکه سبک و سیاق سری اویل ( حالا کار به جدید و قدیم نداریم ) را حفظ کند ان را به کلی به باد داد . در بازی شاهد گیم پلی شماره ی چهارم هستیم البته با تفاوت اینکه بازرگانی وجود نداشت و منوی اول هر چپتر منوی خرید بود !گرافیک بازی در سال 2009 یکی از بی نظیر ترین جلوه ها را داشت و به نوع خود یک تجربه بی نظیر از لحاظ جلوه های گرافیکی را در اختیار شما میگذاشت .دیگر نه خبری از گاندو بودد نه زامبی بلکه نوع جدید و پیشرفته تر ماجینی با هوش مصنوعی چندان خوب وارد شدند . اینو نوع الز دشمنان توسط انگل اورابوراس الوده شده بودند قیافه ی ان ها تا حدود بسیار زیادی شبیه به انسان بود که کلا شما از ان ها ترسی نداشتید و همین بازی را به یک اکشن سوم شخصی تبدیل میکرد البته بعضی موجودات دیگر به بازی ترس را می افزودند مانند اره دست ها Laker ها و موجودات انگی پرنده اما این ترس بیشتر جنبه ی هیجانی داشت تا دلهره اور . گوناگونی دشمنان و تنوع ان ها کمی به جذابیت بازی می افزاید باس فایت ها هم به خوبی در بازی گنجانده شده اند . ولی چیزی که از نمره بازی پایین میاورد تغییر سبک است شما در بازی سبک ((( بکش و برو جلو ))) را بازی میکنید مثل سری های قبل دیگر نیازی نیست به محیط های قبل برگردید و فقط باید به جلو بروید یعنی بازی شما رو دنبال خودش میکشه در بازی معما های خیلی کمی وجود دارد یا اگر هم هست معما های خوبی نیستند ( به جز معمای اینه ) . در مورد ترس این بازی باید بگم که بازی اکشن ترس نداره وقتی یه یار همه فن حریف کنارت باشه که نزاره یه مو از سرت کم بشه شما میتونید فقط بازیکنو حرکت بدید و تمام. از قابلیت شماره ی پنجم انلاین بودن ان است که به نظر جالب میاید.داستان این سری خیلی جالب تر از کل سری های قبل کارگذاری شده به طوری که چند DLC هم برای داستان فوق العادش به نام های Alternative Edition , Gold Edition , Lost Nightmare تولید شد که بازی کردن ان ها خالی از لطف نبود چون حداقل زامبی های خنگ از ماجینی های کماندو و همه فن حریف (:دی) بهتره !

بعد از شماره ی پنجم هنوز شماره ای تولید نشده ولی به نظر میرسد Resident Evil Operation Of Racoon City از همان سبک و سیاق شماره پنجم پیروی میکند با این تفاوت که شما این بار با زامبی ها ونمسیس محبوب در شهر محبوب راکون دست و پنجه نرم میکنید . البته میتوانید مانند Outbreak این بازی را انلاین هم با دوستان بازی کنید که به نوبه ی خودش خیلی لذت بخش به نظر میاد . بازی دیگری هم برای کنسول 3DS ساخته شده که داستان جیل و کریس را در یک کشتی نشون میده که قبل از حادثه ی امارت اسپنسر پیر ( خدا بیامرز ) اتفاق میافته این بازی هنوز تولید نشده .

قبل از سری 5 دو بازی یا اسپین اف که داستان سری های قبل را روایت میکردند به جمع اویل ها اضافه شدند. دید این بازی ها اول شخص بود که در نگاه اول کمی بد به نظر میرسید اما با کمی عمق نگری به گیم پلی زیبای ان و جلوه های بصری زیبای ان پی میبرید گرچه گیم پلی به پای گیم پلی های قدیمی نمیرسید ولی حداقل داستان را عالی روایت میکرد حتی ناگفته ها و شک ها هم در این دوسری روایت شدند . گیم پلی بازی به طوری بود که شما فقط باید تیر اندازی با استفاده از دید اول شخص را به عهده میگرفتید و خود بازی شما را حرکت میداد . این دوسزی عبارت بودند از Umbrella Chronicles . Darkside Chronicles .

نکات مثبت

گیم پلی زیباتر از گذشته که تقریبا فقط حرکت و شلیک را کم داشت تا بهترین گیم پلی شود !

گرافیک بازی بی نظر بود در عصر خود که در 2009 کسی نمیتوانست به جز عده ی محدودی با شماره ی 5 رقابت کنند ( از لحاظ گرافیکی )

هوش مصنو عی دشمنان بالا رفته بود ولی در شماره ی پنجم دیگه بیش از حد شور شده بود که تو ذوق ادم میزد .(اینو میشه هم مثبت گرفت هم منفی :دی)

گوناگونی دشمنان و داشتن باس فایت ها زیبا گوناگون و زیاد .

داستان زیبا مانند سری قدیم که در این سری کمی زیبا تر هم شده بود .

اپگرید سلاح ها و گوناگونی ان ها .

خرید و فروش جواهر سلاح مهمات و...

وجود امکان بازی انلاین .

نکات منفی

تغییر سبک بازی در شماره ها ی جدید تر که به کلی اعتبار بازی را زیر سوال برد .

داشتن یار در برخی از سری ها که ترس را ریشه کن میکرد.

نبود معما های درست و حسابی در شماره های جدید تر.

نبود ترس سری ها ی قدیمی و وجود ترس هیجانی .

گرایش بازی به سبک اکشن در سری های جدیدتر و تولید نشده .

  • Thanks 1
لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...